Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Wielbarscy krwiodawcy oddawanie krwi mają... we krwi!

2017-11-26 09:20:00 (ost. akt: 2017-11-25 23:02:40)

Autor zdjęcia: Arch. GOK w Wielbarku

„Oddawanie krwi mamy we krwi” – takie hasło przez ostatnie 10 lat towarzyszy założycielom oraz członkom Klubu HDK PCK przy OSP w Wiebarku, którzy 17 listopada obchodzili dziesięciolecie założenia Klubu.

Dziesięć lat temu, 17 listopada 2007 roku po akcji poboru krwi w Wielbarku, dwudziestu Krwiodawców postanowiło założyć Klub Honorowych Dawców Krwi PCK , który powstał przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielbarku. Głównym jego celem był powrót do tradycji oddawania krwi w Wielbarku. W tym czasie, nikt z założycieli , nie przepuszczał jak wiele zostanie osiągnięte, wtedy liczyło się tylko to, żeby wreszcie po wielu latach znowu w Wielbarku można było oddawać krew. Udało się, ale to co po drodze przez te dziesięć lat wydarzyło się, to co wspólnie osiągnięto i jak zmieniło się oblicze Klubu, przerosło najśmielsze oczekiwania ludzi, którzy założyli Klub.
Funkcjonowanie krwiodawstwa jak i stacji poboru krwi jest uwarunkowane pozyskiwaniem jej od dawców. Z uwagi na specyfikę bezcennego leku, którego są dostarczycielami, pomiędzy nimi a personelem stacji często zawiązuje się serdeczna więź czego wyrazem są organizowane przez kluby dawców uroczystości, festyny oraz otwarte akcje poboru krwi, na które zawsze zapraszani są pracownicy stacji. Wielbarski klub nie stanowi wyjątku. Krwiodawcy z Wielbarka byli uczestnikami bądź organizatorami szeregu takich imprez, zawsze połączonych z akcją tzw. otwartej zbiórki krwi. Bo jak sami mówią "oddawanie krwi, mają po prostu we krwi!"
W piątek, 17 listopada 2017 roku w Agroturystyce w Głuchu odbyła się uroczystość z okazji 10.lecia istnienia wielbarskie Klubu i obchodów Dni Honorowych Dawców Krwi PCK w Polsce. Podczas uroczystości podsumowano ostatnie lata działalności Klubu. Wielbarski Klub liczy obecnie 64 członków. Przeprowadzono pięćdziesiąt pięć akcji poboru krwi w Wielbarku oddano ponad 1300 litrów krwi. Ponadto przeprowadzono ponad trzydzieści pogadanek popularyzujących honorowe oddawanie krwi dla ponad 1100 uczniów. Krwiodawcy uczyli udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, rejestrowano potencjalnych dawców szpiku, zbierano plastikowe nakrętki, monety 1,2, 5 –groszowe w ramach akcji „Gorączka złota” brano udział w wielu innych akcjach mających na celu pomoc drugiemu człowiekowi. Podczas uroczystości wręczono nagrody i odznaczenia dla honorowych dawców krwi. Wiele ciepłych słów pod adresem krwiodawców złożyli zaproszeni na uroczystość goście.
RCKiK w Olsztynie i Gmina Wielbark nagrodziła krwiodawców związanych z klubem od samego początku jego istnienia do dzisiaj. Za dar serca oraz humanitarną i bezinteresowną pracę na rzecz honorowego krwiodawstwa w 10-lecie powstania Klubu HDK PCK przy OSP w Wielbarku. Nagrody otrzymali:
Krzysztof Burdyński, Mateusz Burdyński, Waldemar Burdyński, Zdzisław Burdyński, Dariusz Dziewa, Dorota Dziewa, Marek Karwacki, Zbigniew Kostrzewa, Szczepan Krupiński, Sławomir Kurpiewski, Lech Maluchnik, Mateusz Maluchnik, Mirosław Maluchnik, Dawid Michalak, Adam Rutkowski, Rafał Tański, Milena Zapadka oraz Beata Zdancewicz.
Podczas uroczystości przyznano nagrodę dla krwiodawcy Adama Rutkowskiego, który najwięcej krwi oddał podczas otwartych akcji poboru krwi zorganizowanych w Wielbarku. Pan Adam uczestniczył w 52 akcjach poboru krwi w Wielbarku i oddał w sumie ponad 23 litry krwi pełnej.
Przyznano nagrody dla Zarządu Wielbarskiego Klubu HDK oraz osób, które w 2017 roku w aktywny sposób uczestniczyły w działalności wielbarskiego Klubu poprzez m.in. propagowanie idei honorowego krwiodawstwa, nagrody otrzymali: Monika Łachacz, Beata Zdancewicz, Krzysztof Burdyński, Szymon Pawłowski, Tomasz Michalak, Dawid Michalak oraz Milena Zapadka.
Brązową odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi
III stopnia po oddaniu 6 litrów krwi otrzymali: Kamil Młynarski, Waldemar Opolka, Żaneta Rutkowska oraz Izabela Tańska.
Srebrną Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi II stopnia po oddaniu 12 litrów krwi otrzymali: Mateusz Grzeszczak, Andrzej Kimbar, Katarzyna Krasecka, Kamil Młynarski oraz Maciej Radomski.
Złotą Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia po oddaniu 18 litrów krwi otrzymali: Adam Niski, Szymon Pawłowski, Elżbieta Zadrożna oraz Beata Zdancewicz.

Redakcja Naszego Mazura składa Wam, drodzy Krwiodawcy podziękowania za wkład w ratowanie zdrowia i życia ludzi, a także za ofiarność i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Bezcenny dar, którym się dzielicie z potrzebującymi jest z pewnością jednym z najcenniejszych podarunków jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi. Dziękujemy i życzymy krwiodawcom pomyślności w życiu osobistym, rodzinnym, dużo zdrowia oraz dalszego zadowolenia tak cennej idei jaką prowadzicie, dzieląc się cząstką siebie dla innych!Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages