środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

PRACA JEST MOJĄ MISJĄ

2017-10-07 13:47:21 (ost. akt: 2017-10-07 13:55:25)

Autor zdjęcia: Arch. GOK w Wielbarku

O pracy, działalności oraz potrzebach kulturalnych mieszkańców Wielbarka rozmawiamy z Panią Mileną Zapadka dyrektorem miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury w Wielbarku.

Jest Pani dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury od czterech lat. To wystarczający okres, aby móc odcisnąć własne piętno na działalności kulturalnej. Jakie najważniejsze zmiany nastąpiły w funkcjonowaniu GOK w okresie Pani dyrektorowania?
W ramach projektów prowadzone są warsztaty dla dzieci i młodzieży w świetlicach wiejskich oraz w Wielbarku. Najmłodsi poznają nowe techniki artystyczne, jak również uczą się wykorzystania materiałów wtórnych w życiu codziennym, fotografowania. Pod swoje skrzydła wzięliśmy dzieci i młodzież szczególnie uzdolnioną muzycznie oraz plastycznie. Zorganizowaliśmy dla nich indywidualne zajęcia nauki gry na gitarze, nauki śpiewu, rysunku. Już są tego pierwsze efekty. Nasza młodzież osiąga sukcesy w konkursach o zasięgu ogólnopolskim. Organizujemy cyklicznie dwa razy w roku warsztaty dla mieszkańców sołectw w okresie świątecznym, które prowadzone są przez naszego instruktora. Promowanie lokalnych artystów m.in. przez wystawy rękodzieła, wieczory poezji, recitale.
Naszym celem było także wykorzystanie pięknego dawnego kościoła ewangelickiego jako miejsca spotkań kulturalnych. Odbywają się tam koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne. W tym roku zostały tam zorganizowane cztery wydarzenia kulturalne, w tym „Pop Oratorium – Miłosierdzie Boże”, w którym wystąpiło ponad 50 wykonawców. Szykujemy się do kolejnego dużego wydarzenia jakim jest „99. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę”.
Na stałe do kalendarza wydarzeń weszły święta okolicznościowe np. Dzień Kobiet, Światowy Dzień Seniora, Dzień Rodziny, Dzień Babci i Dziadka, Święto Niepodległości. Zorganizowaliśmy zlot fanów The Beatles i konkurs piosenki sławnej czwórki. Organizujemy imprezę plenerową „Palinocka” .Współpracujemy m.in. z organizacjami, stowarzyszeniami, sołectwami, z którymi organizowaliśmy m.in. zajęcia, rajdy rowerowe, wyścig kolarski, WOŚP, zawody wędkarskie, biegi narciarskie. A to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie mój zespół ludzi, z którymi na co dzień pracuję.

Jakie zadania powinien spełniać GOK na terenie takim jak Gmina Wielbark? Chodzi mi o Pani wizję ich realizacji.
Powinien odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Wszystkie grupy wiekowe powinny otrzymać ofertę kulturalną, z której mogłyby wybrać coś dla siebie. Staramy się, aby ta oferta nie tylko odpowiadała ich potrzebom, ale była również atrakcyjna. Każdego roku nasza jednostka kulturalna organizuje około 40 wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Na promowaniu młodych artystów. Wyszukiwaniu talentów i pomoc w ich ścieżce artystycznej.

A co z tymi, którzy nie chcą lepić w glinie, grać na gitarze, ani tańczyć w zespole. Chcieliby po prostu przyjść na koncert czy ciekawą wystawę i miło spędzić czas. Czy dla nich też coś przygotujecie?
Oczywiście, że tak. W najbliższym czasie organizujemy spotkanie Seniorów, wieczór poezji, koncert z okazji Święta Niepodległości, wyjazd do filharmonii. Tylko w tym roku odbyło się już dziesięć koncertów - a to nie wszystkie. Przygotowujemy się do kolejnych. Były wystawy obrazów, fotografii obrazującej życie mieszkańców Wielbarka w latach 1945-1990, przedstawienia teatralne. Prezentowaliśmy prace młodych artystów-plastyków, fotografów, które powstały na zajęciach zorganizowanych w Goku.

Które elementy w ofercie wielbarskiego Ośrodka Kultury są według Pani najciekawsze i dlaczego?
Myślę, że obrazem atrakcyjności przedstawionej oferty kulturalnej jest jej odbiór. Pełna sala na koncertach świadczy, że nasza oferta jest ciekawa. To samo dotyczy zajęć dla młodzieży, która chętnie z tego korzysta. To samo dotyczy mieszkańców sołectw.

Proszę powiedzieć naszym czytelnikom, jakie najbliższe wydarzenia przygotowuje w najbliższym czasie Gminny Ośrodek Kultury?
Serdecznie zapraszamy : 12 października na Obchody Światowego Dnia Seniora, dzień później - 13 października na spotkanie autorskie z Panem Witoldem Olbrysiem i Panem Jerzym Woźniakiem, 4 listopada na Zaduszki Poetyckie, 10 listopada do dawnego kościoła ewangelickiego na uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości, podczas którego odbędzie się m.in. iluminacja świetlna, pokaz multimedialny. Zapraszamy na warsztaty artystyczne i szykujemy się powolutku do świąt, będą konkursy dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, kolędy i nie tylko.

Jakie zajęcia GOK proponuje dzieciom i młodzieży?
Proponujemy stałe zajęcia dla dzieci i młodzieży plastyczne, wokalne i gry na instrumencie z podziałem na grupy wiekowe. Piszemy projekty , których odbiorcami są dzieci i młodzież z wybranych sołectw. Organizujemy zajęcia w czasie ferii i wakacji.
Cieszy nas fakt, że tak chętnie uczestniczy w zajęciach młodzież powyżej 15 roku życia , co jest dla nas sukcesem, ponieważ trudno jest w tych czasach zaproponować tej grupie wiekowej zajęcia, które zatrzymają ich na stałe. Mamy takie poczucie, że ta młodzież została ukierunkowana kulturalnie, że swoje wybory życiowe, będą realizować także w oparciu o bodźce jakie dostali w naszym ośrodku. Cieszymy się kiedy już jako studenci odwiedzają nas i jesteśmy dumni z ich sukcesów.

A co z ofertą dla seniorów? Czy oni też znajdą tu coś dla siebie?
Od czterech lat organizujemy Światowy Dzień Seniora. Odbiorcami proponowanych zajęć dla dorosłych są często seniorzy. Organizujemy koncerty, wyjazdy do teatru, z których chętnie korzysta „starsza młodzież”. W warsztatach zorganizowanych dla mieszkańców sołectw często ich odbiorcami są również seniorzy.

Jaki jest Pani pomysł na kulturę w gminie Wielbark?
Będziemy realizować dotychczasowe działania i ciągle przypatrywać się potrzebom mieszkańcom i je realizować, bo jesteśmy dla nich.

W jakim stanie jest infrastruktura kulturalna w gminie Wielbark?
Nowo wybudowane świetlice w miejscowościach: Kipary, Jesionowiec, Lesiny Wielkie, Piwnice Wielkie, Wyremontowane świetlice w miejscowościach: Kucbork, Wielbark, Baranowo, Wesołowo, Zieleniec, Stachy, Lejkowo,Świetlice w budowie i remoncie w miejscowościach. Olędry, Wyżegi i Lejkowo. Posiadamy m.in. salę widowiskową, piękny obiekt zabytkowy budynek po kościele ewangelicko-augsburskim, stadion leśny, Powstaje piękny teren rekreacyjno-sportowy składający się m.in. z boisk o nawierzchni poliuretanowej (do koszykówki, tenisa ziemnego, ścianki do nauki tenisa ziemnego), boiska do siatkówki plażowej, siłowni zewnętrznej, parku linowego, plac zabaw o nawierzchni poliuretanowej, skateparku w dalszej kolejności powstanie: amfiteatr, plac taneczny, oczko wodne i park dydaktyczny z roślinnością miejscową.

Czy pełnienie funkcji dyrektora gminnego ośrodka kultury traktuje Pani jako zawód czy misję?
Od kilku lat zajmuje się działalnością społeczną, pomagam też stowarzyszeniom, organizacjom m.in. w dokumentowaniu ich działalności. Bycie dyrektorem to dla mnie w dużym stopniu misja. Lubię swoją pracę, organizowanie i ludzi, z którymi pracuję.

Dziękując za wywiad życzę wielu sukcesów w dalszej działalności kulturalnej...
Dziękuję i zapraszam do Wielbarka.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages