Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Wielbarscy krwiodawcy podzielili się życiodajnym płynem

2017-08-06 16:16:47 (ost. akt: 2017-08-06 11:24:54)

Autor zdjęcia: Arch. GOK w Wielbarku

Sezon wakacyjny to okres wzmożonego zapotrzebowania na krew i jej składniki. Wiąże się to ze zwiększonym ruchem turystycznym, a co za tym idzie zwiększoną wypadkowością. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie i jego Oddziały Terenowe, szczególnie teraz borykają się z niedoborem zapasów krwi. W stacjach krwiodawstwa brakuje praktycznie każdego rodzaju krwi, a RCKiK co jakiś czas powtarza apele z prośbą o jej honorowe oddawanie. Na takie apele nie pozostają obojętni krwiodawcy z Wielbarka, którzy podczas ostatniej akcji oddali 16 litrów życiodajnego lekarstwa.

Lato to czas, kiedy do punktów krwiodawstwa zgłasza się mniej dawców krwi. Z kolei zapotrzebowanie na krew bardzo wzrasta. W tej chwili pilnie potrzebna jest krew z grupy A Rh- i B Rh-. Zwiększone zapotrzebowanie na krew w okresie wakacyjnym związane jest niestety z większą liczbą wypadków. Krew jest potrzebna nie tylko w trakcie operacji. Jej brak u pacjentów może wystąpić w wyniku zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach.Narodowe Centrum Krwi (NCK) informuje, że pożądane są wszystkie grupy krwi. Jednak z użytecznego punktu widzenia najbardziej przydatna jest krew grupy 0 RhD ujemna. Może być przetoczona w nagłych wypadkach każdemu biorcy.
W sobotę, 29 lipca 2017r. w Wielbarku już po raz czwarty odbyła się otwarta akcja poboru krwi zorganizowana przez Klub HDK PCK przy OSP w Wielbarku. Pomimo panującej wakacyjnej pogody, zebrano ponad 16 litrów krwi. Wśród oddających krew przeważały tym razem Panie. Po raz pierwszy raz krew oddał Albert Rosiński, który na akcję przyszedł z tatą Zbigniewem – wieloletnim krwiodawcą.
W czasie lipcowej akcji poboru krwi wypisano aż siedem wniosków do odznaczeń dla zasłużonych honorowych dawców krwi z terenu Gminy Wielbark. Beata Zdancewicz i Adam Niski otrzymają złotą odznakę zasłużonego honorowego dawcy krwi po oddaniu 15 i 18 litrów krwi. Katarzyna Krasecka, Wiesława Grzeszczak, Kamil Młynarski i Maciej Radomski otrzymają srebrną odznakę zasłużonego honorowego dawcy krwi po oddaniu 10 i 12 litrów krwi. Brązową odznakę otrzyma Żaneta Rutkowska po oddaniu 5 litrów krwi.


Jedynym sposobem na pozyskanie krwi jest pobranie jej od dawców. Do tej pory próby sztucznego wytworzenia krwi w warunkach laboratoryjnych się nie powiodły. Dlatego zachęcamy wszystkich Polaków do oddawania krwi i przyłączania się do grona honorowych dawców.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages