Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Wielbarscy krwiodawcy oddawanie krwi mają we krwi!

2017-06-18 13:47:09 (ost. akt: 2017-06-18 11:49:08)

Autor zdjęcia: Arch. Klubu HDK w Wielbarku

Rzymski poeta Owidiusz żyjący w czasach Chrystusowych, mawiał że człowiek, który cząstką własnego ciała dzieli się z innymi, godzien jest miłości i szacunku całego społeczeństwa. Słowa te XXI wieków później są tak samo aktualne, jak wtedy, gdy zostały wypowiedziane. Rozwój cywilizacji nie przyniósł ze sobą substancji, która mogłaby zastąpić ludzką krew. Ta potrzebna jest każdego dnia do ratowania ludzkiego życia. Pewnie dlatego nieustannie borykamy się z jej mniejszym lub większym niedoborem. Krwiodawcy z Wielbarka nie zapominają o tym. Na każdą akcję poboru krwi licznie spieszą, by podzielić się tym życiodajnym płynem.

Krew jest najcenniejszym lekiem we współczesnej medycynie, którego nie można sztucznie wyprodukować. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm. Krew co 15 sekund w Polsce ratuje ludzkie życie, dlatego idea honorowego krwiodawstwa łączy ludzi i pokolenia. W naszym kraju żyje około 5 mln osób, które przynajmniej raz w życiu oddały krew i co najmniej 5 mln, które tę krew dostały. Dawcy i biorcy, bo albo dzielą się cząstką siebie, albo przyjmują krew innych, by uczyć się, bawić, pracować, cieszyć życiem.
W sobotę, 3 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Wielbarku odbyła się już trzecia w tym roku otwarta akcja poboru krwi, na którą przybyło około 60 osób. Łącznie zebrano prawie 21 litrów krwi. Jak to już jest w zwyczaju, podczas poboru zbierano plastikowe nakrętki, które zostaną przekazane choremu Olusiowi. W Polsce 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy, z tej okazji Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie wręczyło wielbarskim krwiodawcom drobne upominki.

Wyróżnieni za zasługi
Wielbarski Klub HDK został zauważony i nagrodzony za swoją pracę i pomoc innym. W maju tego roku w CEIK w Olsztynie odbyła się Gala Wolontariatu z okazji Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, na której wręczono odznaczenia i wyróżnienia.Klub HDK PCK przy OSP w Wielbarku jako jeden z dwóch klubów krwiodawców w województwie warmińsko-mazurskim otrzymał wyróżnienie za zasługi na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. W imieniu wielbarskiego klubu nagrodę odebrali: Milena Zapadka – Prezes i Szymon Pawłowski – Wiceprezes .


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages