środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Krwiodawcy - dawcy zdrowia i życia

2016-11-25 10:57:08 (ost. akt: 2016-11-25 11:01:57)

„Łączy nas krew, która ratuje życie” – pod takim hasłem Wielbarku odbyła się uroczystość z okazji Dni Honorowych Dawców Krwi PCK w Polsce. A ile warta jest jedna donacja krwi? Jest ona warta tyle, ile uratowane dzięki niej życie, czyli jest bezcenna. Z punktu widzenia biorcy wartość krwi jest nieprzeliczalna na pieniądze, gdyż oddawanie krwi jest czynem bezinteresownym.

Dzięki postępom wiedzy medycznej powstają coraz większe możliwości ratowania życia ludzkiego przy pomocy przetaczania krwi i wytworzonych z niej składników. Dlatego potrzeba wielu ludzi dobrej woli - honorowych krwiodawców, dzięki którym mogą być pokrywane stale wzrastające potrzeby szpitali na krew lub jej poszczególne składniki.
W piątek, 18 listopada 2016 r. już po raz dziewiąty spotkali się Krwiodawcy z wielbarskiego Klubu HDK PCK przy OSP w Wielbarku , którzy wraz z zaproszonymi gośćmi wzięli udział w uroczystościach z okazji Dni Honorowych Dawców Krwi PCK w Polsce oraz podsumowania ostatniego roku działalności klubu. Tuż przed wręczeniem nagród i odznaczeń Krwiodawcom, uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną obrazującą działalność Honorowych Dawców Krwi. W ostatnim roku wielbarski Klub pozyskał ponad 120 litrów krwi, zebrał kilkanaście worków plastikowych nakrętek, propagował ideę honorowego krwiodawstwa, wraz ze strażakami z OSP w Wielbarku przeprowadził szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.
Wiele ciepłych słów padło pod adresem krwiodawców od przybyłych gości, którzy w swoich przemówieniach podkreślali ich zaangażowanie. Kolejną okazją do spotkania się Honorowych Dawców Krwi będzie akcja poboru krwi, która odbędzie się 3 grudnia br. Będzie to już pięćdziesiąty pobór krwi zorganizowany przez wielbarski klub.
- Oddawanie krwi daje ogromną satysfakcję z tego, że bezinteresownie możemy komuś uratować życie - zapewniają wielbarscy krwiodawcy. - Osoby, które oddają krew ze wskazaniem, najczęściej kierują się chęcią pomocy komuś z rodziny lub znajomym, którzy potrzebują krwi. Dla nas nie jest ważne kto otrzyma krew, ważne jest to, że dzięki niej będzie mógł żyć - zapewniają.
Dzięki ofiarowanej krwi wielu ludzi cieszy się życiem i zdrowiem, bo przeciew krew to dar najcenniejszy, którego nic nie może zastąpić. Słowa podziękowania należą się wszystkim krwiodawcom za cząstkę siebie, jaką bezinteresownie oddają nieznanym ludziom, chorym w szpitalach oraz za pomoc i pracę jaką wykonują promując ideę honorowego krwiodawstwa.

W czasie uroczystości wręczono odznaczenia i nagrody:
Brązową Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia po oddaniu 6 litrów krwi otrzymali:
Mirosław Leliński
Cezary Tański

Srebrną Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi II stopnia po oddaniu 12 litrów krwi otrzymał Mateusz Grzeszczak.

Złotą Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia po oddaniu 18 litrów krwi otrzymali:
Mateusz Burdyński
Zbigniew Rosiński

Za dar serca oraz humanitarną i bezinteresowną pracę na rzecz honorowego krwiodawstwa nagrody otrzymali:
Waldemar Burdyński,
Wiktor Burdyński,
Jakub Kostrzewa,
Mirosław Maluchnik,
Konrad Matłoch,
Adami Niski,
Beata Radomska,
Katarzyna Radomska,
Piotr Wiśnicki
Milena Zapadka


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK
]kliknij[/
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fajter #2121131 | 83.24.*.* 26 lis 2016 11:03

  jak zwykle Wielbark to co tydzień oddaje krew wg Gazety a inni?Też oddają i ani słowa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztyniak #2120477 | 109.243.*.* 25 lis 2016 11:38

  Prawda jest taka.Organizatorzy otrzymają Ordery,wykonawcy czyli krwiodawcy część uprawnień.Jako ZK wiem co piszę,ja zrosty po oddaniu 32 litrów w tym 9 honorowo propaganda medale.Dla krowiodawców.zob.Warunki otrzymania Zasłużony Dla Zdrowia Narodu.Kiedyś była potrzebna opinia dzielnicowego MO,i właśnie propagowanie krwiodawstwa.Zostało tylko bez kolejkowa obsługa w NFZ i aptekach,leki wybrane a były wszystkie bezpłatne Dz.U.nr 28 z dnia 1.12.1981.poz 152

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages