środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Prawdziwa miłość przetrwa wszystko

2016-05-07 19:58:12 (ost. akt: 2016-05-07 10:59:56)

Małżeństwo państwa Edmunda i Irmgardy Deptuła z Zieleńca zostało zawarte, zaprzysiężone przed Bogiem i najbliższymi im ludźmi. W wolny sposób wypowiedziane słowa: „Chcę i biorę sobie ciebie” wciąż dla nich mają ogromny sens, choć od tego czasu minęło już 60 lat.

- Prawdziwa miłość przetrwa wszystko - przekonuje pan Edmund Deptuła z Zieleńca. - Trzeba umieć wybaczać i nie obrażać się jeden na drugiego - dopowiada jego żona Irmgarda.

Miłość przyszła niespodziewanie
Dobre uczucia to nie znaczy takie same, jak w dniu ślubu. Uczucia rozwijają się i dojrzewają. Wzruszające są uczucia staruszków, którzy wspólnie przeżyli całe życie. Są zupełnie inne, niż te gorące młodzieńcze, ale z całą pewnością nie gorsze. Są bardziej dojrzałe, smakowite, bo „przyprawione” całym życiem. Życie we dwoje to codzienna nauka tolerancji i akceptacji drugiej osoby, często bardzo różnej od nas samych. Nie jest ważny wiek, kolor skóry czy pochodzenie. Edmund Deptuła przyjechał wraz z rodzicami w 1947 r. z Kurpiowszczyzny. Na początku pomagał rodzicom w gospodarstwie, potem pracował już na swoim. W Zieleńcu poznał też mazurkę Irmgardę, którą bardzo pokochał i ożenił się z nią. Ślub wzięli w pobliskich Lesinach. Pomimo, iż pan Edmund jest młodszy od żony o 6 lat, ich uczucie przetrwało wszystkie trudności. Złożona przysięga „na dobre i złe" jest w ich małżeństwie wciąż aktualna, pomimo, że minęło już 60 lat ich wspólnego życia.

Spojrzenia przepełnione uczuciem
Państwo Deptuła doczekali sześcioro dzieci, czternaścioro wnucząt oraz dwanaścioro prawnuczków. Pan Edmund za swoje dokonania otrzymał Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi.
- Dziadkowie to wspaniałe, zgodne małżeństwo - mówi wnuczka Hanna Deptuła. - Wciąż w ich oczach można dostrzec miłość, szacunek i troskę. Są nierozłączni, zawsze razem, aż łezka w oku się kręci widząc taki ogrom miłości. Również nas- wnuków i prawnuków darzą wielką miłością. Uwielbiamy ich odwiedzać, rozmawiać, przytulać się. Tworzą ciepły dom, w którym każdy dobrze się czuje - zapewnia.
Państwo Deptuła mieszkają wraz z córką i jej rodziną na gospodarstwie. W lutym minęło 60 lat od dnia ich ślubu. Dzieci i wnuki pamiętają o ich rocznicach, urodziach i starają się odwiedzać ich jak najczęściej. Zaś dostojni małżonkowie nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Nie mają gotowej recepty na małżeństwo. Jak mawiają trzeba być dobrym człowiekiem, szanować drugą osobę i nie krzywdzić nikogo.
- Miłość jest decyzją troszczenia się o dobro osoby ukochanej nawet do końca życia bez żadnych warunków wstępnych. W codzienności wyraża się ją najprostszymi gestami: zrobieniem herbaty, posprzątaniem, ale też zauważeniem wysiłku drugiego, pochwaleniem, podziwem dla dokonań współmałżonka, ale też przeproszeniem i wybaczeniem – stwierdzają zgodnie małżonkowie.

52 lata w służbie społeczeństwu
Pan Edmund przez 52 lata pełnił funkcję sołtysa. W 1961 roku w wieku 23 lat przyszedł na wiejskie zebranie i został wybrany sołtysem.To najdłuższy sołecki staż w powiecie, a możliwe, że też i w kraju. W 2015 roku na zebraniu ogłosił, że rezygnuje z kandydowania na sołtysa i przekazał swoją funkcję wnuczce Hani.
- Zawsze troszczył się o dobro naszego sołectwa i mieszkańców - opowiada pani Hania. - Nie bał się walczyć o sprawy, które w naszej wsi były ważne. Starał się pomagać, gdy komuś działa się tragedia, a we wszystkim wspierała go babcia - dodaje.

Państwu Edmundowi i Irmgardzie życzymy, aby nadchodzące dni, miesiące, lata były pełne optymizmu i radości. Niech upływają w spokoju, w otoczeniu kochającej rodziny, dzieci i wnuków. Niech zdrowie zawsze Państwu dopisuje, a błogosławieństwo Boże dodaje Wam siły do dalszego trwania we wspólnej miłości, przyjaźni i zaufaniu.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages